Ve čtvrtek odpoledne proběhl zátah na sklad nelegálního textilu ve známé vietnamské tržnici Sapa v Praze - Libuši. O jeho výsledcích informovala včera mluvčí Celní správy Praha Ivana Kurková spolu s pražskou policejní mluvčí Hanou Jeřábkovou. Výsledkem společné akce celníků a policistů je zabavení padělků zboží světoznámých značek, jejichž hodnota by, pokud by se jednalo o originály, byla kolem půl miliardy korun. Jedná se o největší úlovek celníků a policistů v roce 2013.
Celníci na případu spolupracovali s policií již delší dobu. Tým kriminalistů akci pod krycím názvem Regulátor připravoval dva měsíce. Po vyhodnocení všech poznatků šli policisté a celníci ve čtvrtek večer do tržnice Sapa v Praze - Libuši najisto.
Akce Regulátor
Nelegální sklad, který byl cílem akce Regulátor, měl rozlohu asi 400 metrů čtverečních. Jak uvedla pražská policejní mluvčí Hana Jeřábková, byl sklad až po strop napěchován zbožím, jehož převážnou většinu tvořily regály s textilem. Jednalo se především o košile, trička, bundy a mikiny. Zboží bylo tolik, že ještě v pátek odpoledne probíhalo jeho sčítání a policisté tak nemohli sdělit přesný počet zabavených kusů. Toto číslo by mělo být známo nejpozději v pondělí odpoledne.
Vzhledem k tomu, že zatím nejsou sečteny všechny kusy zabaveného zboží, nemohla být ještě vyčíslena přesná výše škody. Podle sdělení mluvčí Celní správy Praha Ivany Kurkové: „Jde o největší úlovek celníků a policistů v tomto roce. Zboží luxusních značek jako Armani či Hugo Boss bylo dováženo z Turecka. Šlo o vysoce kvalitní padělky, které by laik měl velký problém rozeznat od originálu.“
Pokud by se zboží dostalo do prodeje, bylo by pravděpodobně nabízeno především na tržnici v pražských Holešovicích a také na tržnicích v příhraničních oblastech České republiky. Skoro s určitostí se dá předpokládat, že zboží bylo primárně určeno k prodeji v předvánočním období.
Poté, co policisté skončili svou práci v areálu tržnice Sapa, odvezla policejní kolona k výslechu pravděpodobného majitele skladu a šéfa celé organizované skupiny, která měla distribuci padělaného zboží na starosti. Byl jím Vietnamec, který, jak sdělila policejní mluvčí, „měl v Sapě svůj obchůdek. Tvářil se jako obyčejný prodejce“.
„Kam s ním?“
Každá taková akce, při které je zabaveno padělané zboží, s sebou nese následující nerudovskou otázku: „ Kam s ním?“ Po spočítání a konečném vyčíslení výše škody bývá zboží buďto zničeno nebo předáno k humanitárním účelům. Použití zabavených věcí k humanitárním účelům není ale úplně snadná věc, ač by se to tak na první pohled mohlo jevit. Pokud totiž takové zboží, např. halenky, košile, trička, bundy apod., putuje k dalšímu využití v humanitární oblasti, musí z něj být předtím odstraněny nelegálně našité značky a další identifikátory. A to často stojí peníze, které humanitární organizace nemají. Někdy také odstraněním značky dojde k takovému poškození věci, že je pro další použití nevhodná. Pak tedy nezbývá, než zboží zlikvidovat. Jak bude naloženo se zabaveným zbožím ze čtvrtečního zátahu v Sapě, zatím není jisté. Policie nyní pracuje na vyčíslení škody a teprve poté přijde na řadu otázka ohledně dalšího osudu padělků.
Foto: sapa-praha,cz, ekonomika.idnes.cz
pchj
|