Do začátku roku 2015 spravuje pražské Výstaviště společnost Incheba. Kdo bude jejím následovníkem? Náměstek primátora Václav Novotný sdělil, že by to mohla být některá z již existujících akciových společností hlavního města. Novotný se nyní zabývá koncepcí Výstaviště v budoucnu. Plánuje jeho přestavbu, která by měla stát asi 1,6 miliardy korun.
Areál Výstaviště je v dosti zanedbaném stavu. Neprospěly mu ani povodně, které jej zasáhly. Společnost Incheba a Praha jednaly již delší dobu o ukončení pronájmu. Incheba nakonec souhlasila s tím, že areál předá hlavnímu městu k 31. prosinci 2014, ačkoliv původně jej měla spravovat do roku 2016.
Praha tedy uvažuje o vhodném správci Výstaviště a připravuje také plány na jeho rekonstrukci. Původní návrh rekonstrukce, kterou připravila architektonická kancelář Ciegler Marani Architekts na základě zadání bývalého vedení města byla spočítána na 3 miliardy korun. Současné vedení města ji zamítlo a chystá rekonstrukci menšího rozsahu za asi 1,6 miliardy korun.
Oprava Lapidária, dostavba Průmyslového paláce
V současném plánu stavebních prací na výstavišti se počítá s dostavbou vyhořelého křídla novobarokního Průmyslového paláce, opravou Lapidária a pravděpodobně také úpravou dolní části areálu. Realizace oprav by měla proběhnout od roku 2015 do roku 2020.
Zboření Spirály a Křižíkových pavilonů
V rámci stavebních prací by mělo být zbořeno divadlo Spirála a také Křižíkovy pavilony, které jsou od povodní ve špatném stavu. Navíc byla, podle Novotného, postaveny jako dočasné.
Zajistit veletrhy v Průmyslovém paláci
O tom, která konkrétní akciová společnost se stane správcem Výstaviště, rozhodnou pražští radní. „Všechno to směřuje k tomu, abychom za účelem správy Výstaviště využili jednu z akciových společností, které máme,“ uvedl Václav Novotný. Je také potřeba zajistit, aby nebyla prodleva v přijímání objednávek na budoucí veletrhy v Průmyslovém paláci.
Veškeré plány stavebních prací a práce samotné musí respektovat fakt, že areál Výstaviště je od 50. let minulého století památkově chráněn. Velmi známou a významnou budovou je Průmyslový palác, který byl ale velmi zásadně poničen požárem v roce 2008. Od té doby na místě jeho západního křídla stojí provizorní „stan“.
Zastávka rychlovlaku
Výrazné zvýšení návštěvnosti si autoři studie slibují od plánované zastávky rychlodráhy na ruzyňské letiště. Vlakové spojení by se tak mělo stát jedním z hlavních dopravních spojení Výstaviště.
Vstup ze Stromovky
Od plánovaného spojení vstupní části Výstaviště a Stromovky si autoři slibují lepší dostupnost planetária a jeho větší propojení s akcemi na Výstavišti. Sál pro 250 lidí, kterým disponuje Planetárium, by mohl být pro některé akce bez problémů využíván. Návštěvníci Stromovky by se tak snadněji také dostali k Maroldovu panoramatu bitvy u Lipan.
Vyroste u Výstaviště nová multifunkční aréna?
Existuje i koncepce na využití blízkého okolí Výstaviště. Mohla by tam vyrůst nová multifunkční aréna pro hokej, míčové sporty, ale i kulturní a společenské akce. Otázkou ale zůstává, zda bude hlavní město mít dostatek finančních prostředků na realizaci zmíněného projektu. Jak poznamenal náměstek primátora. „Představa sportovního centra by byla logická. Jiná věc je, jestli to je město ochotno financovat.“
Foto: Wikipedie
pchj
|