Dopravní podnik hlavního města Prahy zahájil včera unikátní projekt v pražské dopravě. V podchodu stanice metra Můstek na zelené lince A hraje reprodukovaná instrumentální hudba. Praha se tak inspirovala u jiných měst v zahraničí. Dopravní podnik na akci spolupracuje s Magistrátem hlavního města Prahy. Akce je součástí kampaně „Ladíme Prahu“.
Dopravní podnik projekt zahájil včera před polednem. Cílem hudební produkce je zlepšení nálady cestujících a zpříjemnění času, který v prostorách metra tráví. Stanicí metra Můstek na lince A projde během jednoho pracovního dne zhruba 92 000 cestujících. Podle toho, jaké budou jejich reakce na instrumentální hudbu, bude DP uvažovat o rozšíření kampaně na jiná místa v metru. Zatím je v plánu půlroční zkušební provoz hudební produkce na Můstku.
Ochrannému autorskému svazu zaplatí DPP měsíčně cca 1 000,- Kč na poplatcích. V případě kladných reakcí ze strany cestujících na tuto aktivitu uvažuje Dopravní podnik hlavního města Prahy o rozšíření hudby i na jiné stanice. To vše ale až po vyhodnocení půlročního zkušebního provozu. V případě rozšiřování hudební produkce by totiž bylo potřeba na další vybrané stanice namontovat potřebnou aparaturu. Kromě kladných reakcí od cestujících budou tedy dalším faktorem i finanční možnosti DPP.
V rámci zkušebního provozu se bude na Můstku pouštět hudba z CD. Zazní tu písně třeba z Růžového pantera či Strangers In The Night od Fausta Papettiho. „Věříme, že naše snaha o zatraktivnění pobytu v podzemních prostorách pražského metra bude cestujícími vnímána jako příjemné rozptýlení v současné uspěchané době,“ doplňuje Jaroslav Ďuriš, generální ředitel DPP.
Dopravní podnik se inspiroval v zahraničí
Inspiraci na hudební produkci v metru hledali v DPP v zahraničí. Reprodukovaná hudba doprovází cestující v metru například v Mexico City anebo v Madridu. S živou hudbou se běžně setkávají cestující v Londýně.
„Ve francouzském Mulhouse pouštějí hudbu v tramvajích před ohlášením každé zastávky. Je to krátký hudební motiv, který hudebník vytvořil patrně přímo ve vztahu k názvu stanice," myslí si cestovatel Miroslav Penc, který sleduje v zahraničí veřejnou dopravu.“
Primátor Tomáš Hudeček o projektu řekl následující: „Moje vize je taková, aby v Praze hrály ve stanicích metra různé žánry hudby. Například podle toho, kde stanice je: tedy třeba Staroměstská je blízko Rudolfina, a tak by tam mohla znít vážná hudba. V blízkosti významných tanečních klubů zase taneční hudba.“
Co si myslí odborníci?
Například Eva Štrausová z České hudební společnosti si myslí, že v metru je na poslech hudby velký hluk. A dodává k tomu již vcelku známý fakt: „Největším darem pro lidstvo je dneska ticho. Metro je samo o sobě hlučné, slyšíte eskalátory a tisíce dalších zvuků, které už vám ani nedocházejí. A do toho tam ještě bude znít jakákoliv hudba. Zvýší se hlavně hluková hladina. Lidé by pak mohli být nervóznější."
Ani Josef Syka z Ústavu experimentální medicíny AV ČR není jednoznačně nadšen. Syka shrnul svůj názor takto: „Při nižších intenzitách hluku se jedná především o obtěžování. Člověka může obtěžovat i hudba při nákupu v supermarketu, která by naopak měla zpříjemňovat prostředí. Nebo hluk sekačky na trávu, když člověk odpočívá v neděli na chatě a soused právě zastřihává svůj pažit.“
Co si myslíte vy?
Cestovali jste pražským metrem a zaznamenali jste hudbu na stanici Můstek? Líbila se vám? Nebo vám spíš vadila? Svůj názor můžete vyjádřit v diskuzi pod článkem nebo na našem facebooku! Těšíme se na vaše názory, zajímají nás!
Foto: prazskypatriot.cz, dpp.cz
pchj
|